Obserwatorium 2 1200 k

OBSERWATORIUM

Obserwatorium to samotnia, z której można obserwować co się dzieje w przyrodzie dookoła. Przechodzą dziki, sarny, lisy, czasem trafia się łoś lub jeleń, a nawet widzieliśmy w okolicy tropy wilka, choć sam zwierz nam się nie ukazał. Budowla ma 2 piętra. Na dolnym jest taras, a na górnym izba 2 x 2,2 m na wysokości 6 m nad ziemią. Izba jest umeblowana. Jest fotel i rozkładane wygodne łóżko jednoosobowe. Do dyspozycji gości lornetka.
Dość oczywiste, że nie ma tam łazienki, ani żadnych innych ułatwień życiowych. Do naszego domu, a więc i do łazienki jest jakieś 150 m przez łąkę i pas drzew, które całkowicie zasłaniają Obserwatorium od naszej strony. Jeśli ktoś odważny chce tu zanocować, może korzystać z Oberży zarówno do gotowania, jak i do mycia.

Rating: ★★★★

Price: 60 zł

go to price list

Formularz rezerwacji

Super hosts and staff!  They all tried to read our wishes from our faces! It's a super cosy place to stay and the host is charming and told us a lot of interesting stories about his domain, Grenlanda. We stayed in their lodge which is deliciously furnished, full of characteristic objects. And there are books, in every house of the domain, piles of them. The breakfast is amazing. There was a lot of variation and there was even cake, which we could not resist. Just go there and discover it yourself!

Marijke Du Chau

It was a really interesting experience, staying in an old farm house with original furniture and with ponies directly outside of the small house.

Erika Vedo

1 person

bathroom shared

kitchen shared

electricicty

internet

tvset

parking